ଦେଶ ବିଦେଶ

ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଭୁଲ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେଲେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଜରିମାନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସରକାର ବଡ ଆର୍ଥିକ ନେଣଦେଣରେ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ ସ୍ଥାନରେ ଆଧାର କାର୍ଡର ବିକଳ୍ପ ଖୋଲା କରିଛନ୍ତି କାରଣ ଆପଣ ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କର କୌଣସୀ କାରବାର ସମୟରେ ଭୁଲ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ଏହି ବାବଦରେ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରୁ ୨୦୧୯ରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବା ନେଇ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କ କୌଣସୀ ନେଣଦେଣ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ସଠିକ ହେବ ନାହିଁ ତେବେ ଜରିମାନା ଭରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଜରିମାନା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କଥା ଶୁଣାଯିବ ଗତ ବଜେଟରେ ଆଧାର ସହ ଜଡିତ ନିୟମରେ ଏହି ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ଏପରିକି ବଡ ନେଣଦେଣରେ ପ୍ୟାନ ବଦଳରେ ଆଧାର ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଏଥିପାଇଁ ଧାରା ୨୭୨()ରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଥିଲେ ଯେ, . ଆରବରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିଛି ଦେଶର ୨୨କୋଟି ଲୋକ ନିଜର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ କରିଛନ୍ତି କରଦାତା ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ ନଥିଲେ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଟାକ୍ସ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଖାତା ଖୋଲିବା, କ୍ରେଡିଟ୍ ବା ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ତଥା ହୋଟେଲରେ ବିଲ ପଇଠ କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ I