ଦେଶ ବିଦେଶ

WHOରେ ଭାରତକୁ ମିଳିଲା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ ନେତୃତ୍ୱ କରିବାକୁ ଏବେ ଭାରତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ  ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ .ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ୨୨ ମେରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ସମ୍ଭାଳିବେ . ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଜାପାନର ଡକ୍ଟର ହିରୋକି ନକାତାନୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବେ   . ହିରୋକି ଏବେ ୩୪ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ବୈଠକରେ ଭାରତ . ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ନାମ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ପେସ କରିଥିଲା ଭାରତର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମେ୧୯ ତାରିଖରେ ୧୯୪ ଦେଶ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍ତମ ରେକର୍ଡ ରଖୁଥିବା ୩୪ ଦେଶଙ୍କୁ ହିଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନିତ କରାଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏଥିରେ ଏଭଳି ଦେଶଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି,ଯେଉଁମାନେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ଆଗରେ ନାହାନ୍ତି ଭାରତ ବ୍ୟତିତ ବୋତସୱାନା,କଲମ୍ବିଆ,ଘାନା,ଗିନି ବ୍ରିଟେନକୁ ବୋର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି ରୁଷ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ମଧ୍ୟ ବୋର୍ଡରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ବର୍ଷକ ପାଇଁ ମିଳିଥାଏ  କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ଡବ୍ଲୁଏଚଓର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ସମୂହ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଭାରତକୁ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ପଦବୀ ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା