ବ୍ରହ୍ମପୁର

କୃଷି ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ସରକାରୀ ନୀତି ଦାୟୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଅଖିଳ ଭାରତ କିଶାନ୍ମଜଦୁର ସଭା (ଏଆଇକେଏମ୍ଏସ୍‌) ଦୁଇଦିନିଆ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ଅଧିବେଶନ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ପ୍ରକାଶମ୍ହଲ୍ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସଂଗଠନର ଜାତୀୟ ଉପ ସଭାପତି ସୁଶାନ୍ତ ଝା ବିପ୍ଳବୀ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ପରେ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ସ୍ଥାନୀୟ ଆୟୋଜକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସଂଗଠନର ଜାତୀୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାଲଚନ୍ଦ୍ର ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭଗବାନ ସାହୁ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଥିଲେ ଗଞ୍ଜାମର କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନର ଅବତାରଣା କରି ଦେଶରେ କୃଷି ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳଳୀ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା କହିଥିଲେ ଜାତୀୟ ଉପ ସଭାପତି ସୁଶାନ୍ତ ଝାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅଧିବେଶନରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଫେସର ଡ଼. ଗୋଲକ ବିହାରୀ ନାଥ ଦେଶରେ କୃଷି ସଙ୍କଟ ପଛରେ ଜନବିରୋଧୀ ସରକାରୀ ନୀତି ଦାୟୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଖରାପ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ବେରୋଜଗାରୀ, ଆର୍ଥିକ ବୈଷମ୍ୟ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଏହି ସଙ୍କଟର ସମାଧାନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲଲିପପ୍ବାଣ୍ଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ସରକାରଙ୍କ ବହୁ ପ୍ରଚାରିତ କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ଘୋଷଣା ଏକ ଧୂଅଁବାଣ ଫସଲର ଲାଭଜନକ ଦର ପ୍ରଦାନ ଜରିଆରେ ହିଁ କୃଷି ସଙ୍କଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେପ୍ରଫେସର ନାଥ କହିଥିଲେ, ଭୂସଂସ୍କାର ନଁlରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସବୁ ସରକାର ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଚାପରେ ଦେଶରେ ଭୂସଂସ୍କାରକୁ ରାଜନୀତିର ଏଜେଣ୍ଡାରୁ ହଟେଇ ଦିଆଯାଇଛି ଜମିର ଉପଯୁକ୍ତ ବଣ୍ଟନ, ଜମି ସିଲିଂର ସୀମା ହ୍ରାସ କରିବା, ସରକାରୀ ଜମିକୁ ଭୂମିହୀନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟିବା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ହିଁ ଦେଶରେ ଉଭୟ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକର ବିକାଶ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ସମଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପାଦକ ସୁଧୀର ପଟ୍ଟନାୟକ ବିକାଶ ନଁlରେ କର୍ପୋରେଟ୍ମାନଙ୍କୁ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତରର ବିରୋଧ କରିବା ସହିତ ଚାଷୀ ହାତରେ ଜମିର ଅଧିକାର କଥା କହିଥିଲେ ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷୀର ଜମି ଉପରେ ଅଧିକାର ନାହିଁ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷୀର ଶ୍ରମ କଦାପି ତାର ନିଜର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରତିନିଧି ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏଆଇକେଏମ୍ଏସ୍ଜାତୀୟ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଡ଼. ଆଶିଷ ମିତ୍ତଲ ଦେଶର କୃଷି କୃଷକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଏକ ଚିଠା ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ନିଜ ମତ ଦେଇଥିଲେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ସଂସ୍କୃତିକ ସଂଘ କଳାକାରମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସଂଗ୍ରାମୀ ନୃତ୍ୟ ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ଜାତୀୟ କମିଟି ଉପସଭାପତି ଭି. ଚଲପତି ରାଓ, ସମ୍ପାଦକ କେ. ରଙ୍ଗେୟା, ଜାତୀୟ କମିଟି ସଭ୍ୟ ରାମବୃକ୍ଷ ରାମ, ଧରମପାଲ ସିଂ, ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀନେତା ତାରସେନ ପିଟର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରୁ ହୀରାଲାଲ, ବିହାରର ଶମ୍ଭୁ ସିଂ ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ କମିଟି ସଭ୍ୟ ନିଜ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେତୁବାଦୀ ସଂଗଠନର ସମ୍ପାଦକ କେ. ନାନ୍ଦେଶୁ ସେନାପତି, ଇଂ. ରାଜା ସୁରେଶ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଶିକ୍ଷା ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତା ଅବନୀ କୁମାର ଗୟା, ଆଡ଼ଭୋକେଟ୍କେ. ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍ରାଓ, ଖାଉଟି ଅଧିକାର କର୍ମୀ କାମେଶ୍ୱର ରାଓ, ପ୍ରଗତିଶୀଳ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ପି. କାମେଶ୍ୱର ରାଓ, ଶ୍ରମିକ ନେତା କର୍ମଚାରୀ ନେତା ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପ୍ରମୁଖ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା ସମିତିର ସଦସ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ